ප්‍රතිජීවක නව පරිසර දූෂකයක්‌ ලෙස

ප්‍රතිජීවක භාවිත නො කළ කෙනකු මෙරට නොමැති තරම් ය. කුඩා දරුවා ගේ පටන් වයෝවෘද්ධ තැනැත්තා දක්‌වා ප්‍රතිජීවක භාවිතය අතිශය සුලබ ය. එහෙත් අප භාවිත කළ හා භාවිත නො කර ඉවත දමන ප්‍රතිජීවක මඟින් අප හට ම ගැටලු ඇති විය හැකි බව ඔබ කවදා හෝ සිතුවා ද? එහෙත් දැන් එය එසේ සිදු ව ඇත්තේ ම ය.

ප්‍රතිජීවක යනු බැක්‌ටීරියා සෛල විනාශ කරනු ලබන හෝ ඒවායේ වර්ධනය නිශේධනය කර දමනු ලබන රසායනික සංයෝග අඩංගු ඖෂධ ලෙස අර්ථ දැක්‌විය හැකි අතර මේවා බැක්‌ටීරියා ආසාදන සඳහා ප්‍රතිකාර කිරීමට බහුලව භාවිත කරනු ලැබේ. කවුරුත් හොඳින් අසා පුරුදු පෙනිසිලින් හා එහි ව්‍යqත්පන්න ප්‍රතිජීවක සඳහා උදාහරණ ලෙස ගත හැකි ය. 1926 වර්ෂයේ දී ඇලෙක්‌සැන්ඩර් ෆ්ලෙමින්ග් විසින් දිලීර විශේෂයක්‌ මගින් නිපදවන සංඝටක සතු ව බැක්‌ටීරියා වර්ධනය නිශේධනය කිරීමේ හැකියාවක්‌ පවතින බව සොයාගැනු ලැබීම ප්‍රතිජීවක ඉතිහාසයේ ආරම්භය සනිටුහන් කරයි. 1939 දී එඩ්වර්ඩ් ෙච්න් සහ හොවාර්ඩ් ෆ්ලෝරි මේ ද්‍රව්‍ය පිළිබඳ වැඩිදුරටත් පර්යේෂණ සිදු කළ අතර මිනිසුන්ට වැළඳෙන බැක්‌ටීරියා ආසාදන සඳහා ප්‍රතිකාර කිරීමට ඉහත දී සඳහන් කරන ලද සංඝටකය වූ 'පෙනිසිලින්' යොදාගත හැකි බව පරිකල්පනය කරන ලදි. එසේ ම දෙවැනි ලෝක යුද්ධය සමයේ දී රෝගීන්ට ප්‍රතිකාර කිරීම සඳහා බහුල වශයෙන් පෙනිසිලින් භාවිත කරනු ලැබූ අතර මිලියන ගණනක්‌ වූ රෝගී ජීවිත බේරාගැනීමට හැකියාවක්‌ ලැබිණි. 1945 දී මොවුන් දෙදෙනා ගේ මේ සොයාගැනීම සඳහා නොබෙල් ත්‍යාගය පිරිනමන ලදි. මෙලෙස ආරම්භ වූ ප්‍රතිජීවකවල විකසනය වර්තමානය වන විට වඩාත් ප්‍රබල ප්‍රතිජීවක මාදිලි දක්‌වා විහිදී ඇත. එසේ ම මේ ප්‍රතිජීවක නිසා එදා මෙදාතුර නො ගිණිය හැකි තරම් රෝගී මනුෂ්‍ය ජීවිත සංඛ්‍යාවක්‌ බේරාගැනීමට හැකියාවක්‌ ලැබී ඇත. සංගණනයන්ට අනුව ලොව පුරා ප්‍රතිජීවක පරිභෝජනය වසරකට මෙටි්‍රක්‌ ටොන් 100,000 සිට 200,000 දක්‌වා අගයක්‌ ගනී.

...
 

logo3.gif (702 bytes)

 

logo4.gif (427 bytes)

     
 
 
 
 

 

ulogo.jpg (6856 bytes)
Produced by
Upali Newspapers Private Limited
Your comments to
Editor  | Webmaster  | Manager Internet Operations
powered by
Lanka Com Services